menusearch
ciitoo.ir

11 مزایای جالب عدس و مضرات عدس که هر شخصی که به سلامتی اهمیت می دهد باید بداند!

جستجو
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۹:۴۴
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ سه شنبه
(0)
(0)
11 مزایای جالب عدس و مضرات عدس که هر شخصی که به سلامتی اهمیت می دهد باید بداند!
11 مزایای جالب عدس و مضرات عدس که هر شخصی که به سلامتی اهمیت می دهد باید بداند!

11 مزایای جالب عدس که هر شخصی که به سلامتی  اهمیت می دهد باید بداند

 

خواص عدس در بدنسازی،خواص عدس برای مو،خواص عدس سبز در بدنسازی،خواص عدس پلو،خواص عدسی در لاغری،خواص آب عدس برای مو،خواص عدس برشته،مضرات عدس، ماسک عدس، خواص عدس بر قلب،خوراکی هایی مضر برای سنگ کلیه،سنگ کلیه دارم چی نخورم، باز شدن تصلب شرایین

از مزایای سلامتی عدس می توان به بهبود هضم ، سلامت قلب ، کنترل دیابت ، کنترل سرطان ، کاهش وزن ، جلوگیری از کم خونی و فعالیت بهتر الکترولیتیک ناشی از پتاسیم اشاره کرد. آنها منبع خوبی از پروتئین هستند و برای زنان باردار عالی هستند. آنها در جلوگیری از تصلب شرایین و حفظ سیستم عصبی سالم کمک می کنند.


عدس چیست؟

عدس دانه های خوراکی یا دانه هایی است که به خانواده حبوبات تعلق دارد. اینها بیشتر از دو نیمه در پوسته تشکیل شده است. هر دو نیمه به صورت عدسی شکل هستند ، به همین دلیل به همین دلیل به لاتین Lens culinaris گفته می شود. آنها همچنین یکی از قدیمی ترین منابع شناخته شده غذایی هستند که قدمت آنها بیش از 9000 سال است.

عدس را می توان با یا بدون پوست  مصرف کرد. قبل از اختراع دستگاههای فرز ، آنها با پوست خورده می شدند. پوسته حاوی بیشترین میزان فیبر در رژیم غذایی است. پس از اختراع فرآیند آسیاب ، پوسته پوسته یا پوست برداشته شد و فیبر رژیم غذایی موجود در عدس از بین رفت.

انواع محبوب عدس شامل عدس سیاه ، عدس قرمز ، عدس قهوه ای ، لوبیای ماش ، نخود خرد شده زرد ، عدس زرد ، عدس macachiados ، عدس سبز فرانسوی ، نخود چشم سیاه ، لوبیای کلیوی ، لوبیای سویا و انواع دیگر است. هر کشوری گروه خاص خود را دارد که کمابیش مشابه است و مزایای مشابهی را ارائه می دهد.

عدس هایی که پروتئین بالایی دارند از منابع ارزان قیمت پروتئین محسوب می شوند. آنها منبع غنی اسیدهای آمینه ضروری مانند ایزولوسین و لیزین هستند. آنها همچنین منبع خوبی برای ریز مغذی ها مانند ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

عدس ها بیشتر در کشورهای آسیایی به ویژه هند مصرف می شود. هند بیشترین تعداد گیاهخواران را به خود اختصاص داده و عدس می تواند جایگزین گوشت در تامین پروتئین مورد نیاز باشد. یک راه بسیار خوب برای داشتن عدس پس از جوانه زدن است زیرا آنها حاوی متیونین و سیستئین هستند. این دو اسید آمینه در عضله سازی و تقویت بدن ما بسیار مهم هستند. متیونین یک اسید آمینه ضروری است که از طریق غذا تأمین می شود ، و سیستئین یک اسید آمینه غیر ضروری است که پس از آن می تواند سنتز شود.

 

خواص و مضرات نعنا این گیاه خوش بو(کلیک کنید)


ارزش غذایی عدس

 

عدس حاوی بیشترین میزان پروتئین منشاء گیاهان است. مقدار پروتئین موجود در آنها تا 35 درصد است که با گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و لبنیات قابل مقایسه است. عدس خام حاوی کربوهیدرات (15-25 گرم در 100 گرم) است. آنها منبع خوبی از فیبر غذایی هستند و همچنین کالری کمی دارند. سایر مؤلفه های مغذی موجود در آن عبارتند از مولیبدن ، فولات ، تریپتوفان ، منگنز ، آهن ، فسفر ، مس ، ویتامین B1 و پتاسیم.

عدس همچنین یکی دیگر از منابع فیتوشیمیایی و فنل ها است. شناخته شده است که هر دو این مواد شیمیایی آلی فواید سلامتی را ارائه می دهند ، اما مکانیسم کار آنها هنوز مشخص نشده است. اغلب عدس و گوشت به دلیل اثربخشی آنها مقایسه می شوند و افراد زیادی به عنوان بهترین منبع پروتئین به گوشت رأی می دهند. درست است که عدس حاوی اسیدهای آمینه نیست ، اما در مقایسه با گوشت چربی کمتری دارد.


فواید سلامتی عدس

 

عدس ، از زمان ظهور کشاورزی زود هنگام ، بخشی از رژیم ما برای مدت طولانی بوده است. آنها مزایای سلامتی متعددی از جمله موارد زیر را ارائه می دهند:


غضله سازی

 

اندام ها و ماهیچه ها برای ترمیم و رشد بدن به تأمین مداوم،  پروتئین نیاز دارند. عدس ، به خصوص عدسهای جوانه زده ، حاوی تمام اسیدهای آمینه اساسی مورد نیاز بدن برای ایجاد ماهیچه های بدن هستند.

 

تقویت عضلات و فیله کمر و درمان درد سیاتیک (کلیک کنید)


کنترل دیابت

 

یک مطالعه مقایسه ای نشان داد که در گروه های مختلفی از مواد غذایی ، فیبر رژیم غذایی در مورد خانواده حبوبات بسیار زیاد است. عدس به همراه لوبیا و نخود فرنگی متعلق به خانواده حبوبات است. مواد غذایی پر از فیبر غذایی مانند عدس به کنترل قند خون کمک می کند. فیبر غذایی همچنین سرعت جذب مواد غذایی توسط خون را کاهش می دهد و بنابراین قند را مرتباً کنترل می کند.


هضم غذا را بهبود ببخشید

 

از آنجا که عدس حاوی مقادیر زیادی فیبر غذایی است ، اگر به طور مرتب مصرف شود ، هضم غذا را بهبود می بخشد. آنها همچنین در حرکات آسان روده کمک می کنند و در نتیجه یبوست کاهش می یابد. اگرچه عدس تمایل به نفخ و گاز دارد ، اما مصرف عدس خیس یا جوانه زده ، هضم آنها را آسان می کند.


سلامت قلب

 

عدس با مقادیر ناچیز چربی ، منبع ایده آل پروتئین است بدون اضافه کردن چربی اضافی به بدن ، در نتیجه قلب سالم را ترویج می کند. عدس حاوی منیزیم و پتاسیم است که هر دو به آرامش عضلات قلبی و عروقی و کاهش فشار خون کمک می کنند.

 

از تصلب شرایین جلوگیری کنید

 

مصرف عدس تأمین کننده آنتی اکسیدان هایی است که شانس ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می دهد. همچنین ، این آنتی اکسیدان ها در خنثی کردن رادیکال های آزاد و در نتیجه جلوگیری از آسیب سلول و ژن (پیری) نقش دارند.


پتانسیل ضد سرطان

 

لکتین های گیاهی ، یک نوع جداگانه از پروتئین گیاهی که در عدس ، گندم ، بادام زمینی ، نخود فرنگی و سویا است که تأثیر زیادی بر سلولهای سرطانی دارد . مطالعات و تحقیقات نشان داده است که این لکتین ها پتانسیل بسیار خوبی برای کنترل رشد سرطان دارند.


منبع خوب اسید فولیک

 

عدس منبع خوبی از ویتامین B کمپلکس ، مانند فولات یا اسیدفولیک است. مصرف اسید فولیک توسط زنان باردار در جلوگیری از نقص هنگام تولد کمک می کند. طبق مطالعه ای که در انستیتوی تحقیقاتی روت در آبردین ، انگلستان صورت گرفته ، کمبود اسید فولیک اغلب منجر به نقص لوله عصبی می شود. فولات موجود در عدس به شکل گیری گلبول های قرمز کمک می کند ، برای خانم های باردار مناسب است و در حفظ سطح هموسیستئین نقش اساسی دارد. همچنین شناخته شده است که در برابر فشار خون بالا و آسیب DNA ، که ممکن است منجر به سرطان شود ، مؤثر است.


کنترل وزن

مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که مصرف منظم عدس می تواند به کنترل وزن و افزایش سیری کمک کند.


سیستم عصبی سالم

 

مدتها اعتقاد بر این بود که ریز مغذی ها مانند ویتامین ها و مواد معدنی تأثیری در عملکرد مغز ندارند. با این حال ، تحقیقات بیشتر نشان می دهد که برای عملکرد صحیح مغز ، ویتامین ها و مواد معدنی از اهمیت یکسانی برخوردار هستند. طبق تحقیقات انجام شده در پاریس ، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در عدس برای عملکرد بهینه مغز مفید هستند.


محتوای بالای آهن

 

عدس حاوی مقدار زیادی آهن است ، که بدن برای تولید بهینه هموگلوبین مورد نیاز بدن است. حدود 36٪ آهن از مقدار توصیه شده روزانه می تواند از خوردن 1 فنجان (200 گرم) عدس هر روز ناشی شود.


فعالیت الکترولیت بهبود یافته

 

پتاسیم ، یکی از مواد معدنی موجود در عدس ، جایگزین بهتری برای فعالیت الکترولیتی نسبت به سدیم محسوب می شود. بسیاری از بیماری ها با مقدار سدیم زیاد و پتاسیم پایین در بدن همراه است. پتاسیم جدا از اینکه به عنوان الکترولیت عمل کند ، برای عملکرد تعدادی از ارگان ها مانند قلب ، مغز و کلیه نیز مفید است.


متابولیسم را تقویت می کند

 

عدس منبع خوبی از بسیاری از ویتامین ها از جمله ویتامین B3 است که نقش مهمی در تقویت دستگاه های گوارشی و عصبی دارد. ویتامین B3 بسیاری از مزایای دیگر از جمله کنترل کلسترول و بهبود مشخصات چربی را ارائه می دهد.

 

خواص جوانه کلم بروکسل کپسول مولتی ویتامین (کلیک کنید)


عوارض جانبی عدس

 

اگرچه عدس برای سلامتی شما مفید است و بهترین جایگزین برای گوشت ، مرغ و ماهی است ، اما آنها نیز دارای معایب کمی هستند که عبارتند از:

 

خطر سنگ کلیه


 برخی عدس ها مانند سویا ، غذاهای سویا ، کره بادام زمینی و لوبیای تازه ، حاوی غلظت بالایی از ترکیبات اگزالات هستند. این ترکیبات اگزالات مسئول تشکیل سنگ کلیه بودند. بنابراین ، افرادی که سنگ کلیه دارند باید از حبوبات و عدس دوری کنند.

 

هدر سایت
پرسش های متداول
مجوزهای سازمان
قوانین و مقررات سازمان
آخرین مطلب